Aminokwasy BCAA

BCAAAminokwasy rozgałęzione czyli BCAA ( Branched-Chain Amino Acids) to trzy niezbędne aminokwasy: leucyna, izoleucyna i walina. Aminokwasy BCAA stanowią około 33% składu białek mięśniowych.  Są tą aminokwasy egzogenne, w związku z tym organizm musi pozyskiwać te aminokwasy z pożywienia. BCAA wykazują oddziaływanie anaboliczne, aminokwasy rozgałęzione pozwalają zwiększyć procesy syntezy białek mięśniowych. Suplementacja Aminokwasami BCAA sprzyja rozrostowi mięśni i jej szybkiej regeneracji. 
 
 
W ostatnich latach aminokwasy rozgałęzione stały się jednym z najbardziej popularnych suplementów diety wśród osób trenujących  kulturystykę i fitness, i to  nie bez powodu. Przeprowadzono wiele badań naukowych, stwierdzających korzystny wpływ aminokwasów na zwiększenie masy mięśniowej oraz utrzymanie masy mięśniowej. Są one szczególnie przydatne w okresie redukcji tkanki tłuszczowej i budowania beztłuszczowej masy mięśniowej. Aminokwasy BCAA nie tylko zwiększają tempo syntezy białek, ale także zwiększają zdolność komórki do syntezy białek! 
 
BCAA Aminokwasy
 
BCAA w formie suplementu diety zawiera wolne formy aminokwasów, które nie wymagają trawienia i są szybko wchłaniane do krwiobiegu. W krótkim czasie podnoszą stężenie aminokwasów w znacznie większym stopniu i szybciej niż aminokwasy rozgałęzione  dotarczone w formie peptydów związanych jak w odżywce wysokobiałkowej np. ( koncentracie białek serwatkowych ).
 

Kiedy stosować BCAA ?

Aminokwasy BCAA są bardzo szybko przyswajane przez orgnaizm, mogą być stosowane między posiłkami, przed treningiem w jego trakcie i po treningu. BCAA mogą być stosowane wieczorem i w nocy. 
 
 Aminokwasy
 


Aminokwasy BCAA w proszku, tabletkach, kapsułkach czy płynie ? 

Aminokwasy rozgałęzione dostępne są w różnej postaci, najpopularniejsze to kapsułki i proszek. 

Aminokwasy w kapsułkach, w odróżnieniu od tabletek, nie są sprasowane, lecz w postaci proszku zamknięta w żelatynowych lub celulozowych otoczkach co wpływa na czas absorpcji. Kapsułki i tabletki zawierają ściśle określoną ilość aminokwasów, ułatwia więc to dawkowanie. Aminokwasy BCAA w proszku najczęściej dostępne w postaci z mikronizowanej. Część produktów w proszku ma znikomą rozpuszczalność.  

 

Aminokwasy BCAA
 

Dawkowanie aminokwasów BCAA

Najważniejszą porą do zastosowania aminokwasów rozgałęzionych są okolice około treningowe. Czyli przed, w trakcie i po treningu.
Masa ciała i spożycie BCAA Dawkowanie BCAA

70 kg  lub mniej -  3 gramy aminokwasów BCAA przed, w trakcie i po treningu.
70 do 90 kg  5 gramów aminokwasów BCAA  przed, w trakcie i po treningu.
90 kg i więcej  10 gramów aminokwasów BCAA  przed, w trakcie i po treningu. 
 
Suplementację BCAA można równeż stosowac w ciągu dnia np. rano po przebudzeniu, między posiłkami w celu zwiększenia syntezy białek i zmniejszenia katabolizmu mięśniowego.
 Inny sposób  suplementacji BCAA to stosowanie w porcji około 1 grama aminokwasów na każde 10 kg masy ciała, czyli dla zawodnika o wadze 80 kg - 8 gram aminokwasów rozgałęzionych na porcję. Suplement warto popijać wodą z węglowodanami np. sok lub carbo. Dawkę stosujemy przed i po treningu. W przypadku wysiłków trwających ponad 60 minut można rozważyć zastosowanie 1 porcji w trakcie wysiłku. 

 W chwili obecnej trudno jest jednoznacznie stwierdzić w jakich dawkach i jak często stosować aminokwasy. Większość badań naukowych była przeprowadzana na dawkach między 3 a 12 gramów. Jeśli nie ćwiczysz to nie ma sensu stosowania aminokwasów. Zaobserwowano efekt synergii pomiędzy aktywnością fizyczną i BCAA w zakresie zwiększęnia procesów syntezy białek mięśniowych.   
 
Jak długo przyjmować BCAA ?    
 
Najczęstszym okresem stosowania aminokwasów BCAA jest od 4 do 12 tygodnii. Wielu sportowców stosuje BCAA w okolicach około treningowych w dłuższych okresach.

5 najlepiej sprzedających się suplementów z aminokwasami BCAA w sklepie Suplementy.pl

Profi BCAA Profi BCAA Mega Caps Olimp Labs 300 kapsułek Aż 1100 mg aminokwasów rozgałęzionych w 1 kapsułce :leucyna, walina, izoleucyna stosunek 2:1:1 + dodatek wit. B6
bcaa x-tank BCAA X-TANK Trec Nutrition 120 kapsułek 900mg BCAA w 1 kapsułce, L-leucyna, L-walina, L-izoleucyna w proporcjach 2:1:1 + Tauryna, L-Tyrozyna i wit. B6
bcaa xplode BCAA XPLODE Olimp Labs 1000 gram Mikronizowane BCAA w proszku L-leucyna, L-walina, L-izoleucyna, z dodatkiem L-Glutaminy, i witaminy B6
bcaa 6800 Gaspari BCAA 6800 Gaspari Nutrition 120 tabletek L-leucyna, L-walina, L-izoleucyna, wit. B6, wit. B12
bcaa xtra BCAA Xtra Activlab 500 gram L-leucyna, L-walina, L-izoleucyna, L-Glutamina
Aminokwasy BCAA