Spalacze tłuszczu

1) Termogeniki 
Najbardziej rozpoznawalną grupę spalaczy tłuszczu stanowią termogeniki. Termogenezą nazywamy ogół procesów metabolicznych, pozwalających utrzymać optymalną temperaturę ciała. Energia potrzebna do podtrzymania termogenezy pochodzi z jednej strony z trawionego pożywienia, z drugiej zaś - ze spalania tkanki tłuszczowej. Termogeniki mają za zadanie podnieść temperaturę ciała i zwiększyć tym samym wydatki energetyczne, intensyfikując wykorzystanie tłuszczu w roli źródła energii. Formułę suplementów diety zaliczanych do termogeników tworzą substancje podnoszące ciepłotę ciała, takie jak np. ekstrakt z pieprzu czarnego i kajeńskiego, guarany, zielonej herbaty czy imbiru. Nasilić metabolizm pomaga również kofeina, która stanowi jeden z podstawowych składników większości dostępnych na rynku suplementów termogenicznych. Co ważne, termogeniki nie tylko nasilają spalanie tłuszczu, ale również przyspieszają uwalnianie tłuszczu z adipocytów (komórek tłuszczowych). Dzięki temu sytuują się w czołówce najskuteczniejszych reduktorów tłuszczu, na czym z pewnością polega ich wyjątkowość i ogromna popularność.

2) Lipotropy
Do ich grona zaliczamy m.in. cholinę i inozytol oraz L-metioninę i lecytynę, które przyczyniają się do szybszej syntezy dwóch pierwszych. Substancje lipotropiczne mają zdolność rozbijania komórek tłuszczowych na mniejsze cząsteczki, dzięki czemu znacznie łatwiej je przetransportować i spalić w procesach termogenicznych albo rozłożyć przez enzymy trawienne, odpowiedzialne za rozkład lipidów, a więc pozbyć się ich z organizmu.

3) Karnityna
Karnityna zaliczana jest do substancji lipolitycznych, czyli takich, które nasilają spalanie tłuszczu obecnego w adipocytach. Jest ona również niezbędna, by długołańcuchowe kwasy tłuszczowe mogły przeniknąć do mitochondriów, gdzie są wykorzystywane jako źródło energii i spalane. Przyspieszenie transportu tłuszczu do miejsca ich neutralizacji powoduje, że karnityna jest chętnie stosowana w charakterze środka usprawniającego spalanie tłuszczu i zwiększającego zasoby energii (działanie ergogeniczne).

4) Substancje hamujące lipogenezę.
Rolą tych substancji jest zapobieganie odkładania tkanki tłuszczowej. Sztandarowym przykładem może być kwas linolowy (CLA), który hamuje działanie lipazy lipoproteinowej - enzymu, który odpowiedzialny jest za transport składników niezbędnych do syntezy nowej tkanki tłuszczowej.

Wśród spalaczy tłuszczu ważną rolę odgrywają również substancje hamujące apetyt (takie jak np. chrom), a także zapewniające uczucie sytości, chroniące przed podjadaniem i dostarczaniem organizmowi niepotrzebnych kalorii (błonnik). Dopiero połączenie wszystkich tych substancji jest w stanie zagwarantować nam sukces związany z redukcją tkanki tłuszczowej, dlatego wybierając spalacz, warto zwrócić uwagę na jego skład. Im jest bogatszy i łączy różne rodzaje substancji redukujących, tym lepszych efektów możemy oczekiwać.
Data dodania: 20-02-2018